Izlaist navigāciju
Par Caparol
Par Caparol

Uzņēmuma vēsture

Caparol gadskaitļos

2010. gadā Roberta Murjāna (Robert Murjahn) Deutsche Amphibolin-Werke ražotne svinēja 115 gadu pastāvēšanu.

Sākotnēji nodibināts, lai iegūtu Odenvaldes (Odenwald) kalnu raktuvēs minerālu amfibolu (ragmānis/zaļais slāneklis), uzņēmums laika gaitā sāka ražot celtniecības krāsas – pulverveida produktus, kuru sastāvā bija minerālu pigmenti, pildvielas un saistvielas kaļķis/kazeīns („Murjāna pulveris krāsošanai”) un vēlāk arī līme, t. i., šķidrais stikls. Vēlāk, ar Dr. Roberta Murjāna mūža ieguldījumu, centrālo vietu produktu pētniecībā un attīstībā ieņēma sintētisko dispersijas saistvielu tehnoloģijas. 

Šajā jomā uzņēmums pārņēma vadošā speciālista un līdera pozīciju, kuru saglabājis līdz pat šai dienai. Īpašus panākumus ieguva universāla krāsu saistviela uz ūdens bāzes Caparol (kazeīns, parafīns, eļļa). Vēlāk receptūrās pamata izejvielu - eļļu aizstāja ar sintētisko dispersiju, kura kļuva ļoti iecienīta vācu krāsotāju vidū.

1885

Ernsts Murjāns (Ernst Murjahn) un viņa dēls Eduards no Hamburgas eksporta un importa tirdzniecības uzņēmuma „Ernst Murjahn & Sohn“ Odenvaldē iegūst mangāna ieguves tiesības. Veicot augsnes izpēti, Eduards Murjāns atrod ragmāni – svarīgu amfibola grupas minerālu.

1889

Eduards Murjāns uzņēmuma „Ernst Murjahn & Sohn” vārdā noslēdz pirmos līgumus par minerālvielu ieguvi un atklāj metodi, kā atrasto amfibolu pārstrādāt. 1889. gadā viņš Ernsthofenā/Odenvaldē (Ernsthofen/Odenwald) nodibina uzņēmumu „Deutsche Amphibolin-Werke von Eduard Murjahn” un pēc tam sāk ražot krāsu, apmetuma pulveri un pretkorozijas krāsas.

1894

Roberts Murjāns, Eduarda Murjāna dēls, uz kaļķa un krīta bāzes izstrādā apmetuma-krāsošanas pulveri. Pulverim 1894. gadā izstādē Ķīlē (Kiel) tiek piešķirts goda diploms, un tas tiek novērtēts ar zelta medaļu.

1895

Roberts Murjāns 1895. gadā Oberramštatē nodibina uzņēmumu „Deutsche Amphibolin-Werke von Robert Murjahn”. No šā brīža tiek ražots apmetuma-krāsošanas pulveris un „Murjāna krāsošanas pulveris”.

1926

24 gadus vecais Dr. Roberts Murjāns, uzņēmuma dibinātāja dēls, sāk strādāt uzņēmumā.

1928

Dr. Roberts Murjāns attīsta emulsijas saistvielu uz ūdens bāzes „Caparol”, ar kā palīdzību krāsotājs no pigmentiem un pildvielām var pats izstrādāt nepieciešamo krāsu. Preces zīmes nosaukums radies no trīs sastāvdaļu   „Casein”, „Paraffin” un ķīniešu kokeļļas „Oleum” sākumburtiem. Jaunais produkts ir pirmsākums emulsijas saistes tehnikai krāsošanā.

1936

Dr.Roberts Murjāns pirmo reizi eļļas vietā izmanto akrila dispersiju un tirgum piedāvā "Caparol-Paste-Ölfrei". Dzimst modernā dispersijas krāsu tehnika.

1953

Pirmā uz sintētiskās dispersijas bāzes izveidotā lakas klājuma "Capaplex" markas reģistrācija.

1954

Tirgū ar nosaukumu "Murjahns Latexfarbe"tiek piedāvāta pirmā krāsošanai gatavā lateksa krāsa iekšdarbiem.

1956

Tirgū nonāk jaunas receptūras fasādes krāsa "Amphibolin". Šīs markas produkts kļūst par tradīciju.

1957

Tiek nodibināts uzņēmums „Disbon GmbH”, Oberramštatē.

1959

Ar preču zīmi "Muresko" turgū ienāk jauna dispersijas pilnkrāsa.

1963

Tiek ieviesta polimerizācijas fasādes krāsa "Duparol".

1973

Tirgū tiek piedāvāta akrillaka "Capacryl".

1976

Ar preču zīmi "Sylitol" tiek aizsākts modernu silikāta krāsu soltimenta piedāvājums.

1978

Pēc  Dr. Roberta Murjāna (Robert Murjahn) nāves DAW vadību pārņem dēls Dr. Klauss Murjāns (Klaus Murjahn), kurš jau kopš 1973.gada strādā par uzņēmuma vadītāju.


Krāsu, laku un apmetumu mehanizētā tonējamā sistēma "Capamix" ienāk tirgū.

1981

Ober-Ramštadtē tiek nodibināts uzņēmums „Capatect Dämmsysteme GmbH & Co. Energietechnik KG”. Uzņēmums „Capatect” tirgū izplata siltumizolācijas saistes un fasādes apmetuma sistēmas.

1984

Svītrainais zilonis kļūst par jauno firmas „Caparol” simbolu. Pirmreizējā prezentācija notiek izstādē „Farbe” Minhenē.

1985

Caparol piedāvā tirgū pasaulē pirmo iekšdarbu krāsu bez šķīdinātājiem un emisijas "Indeko-plus E.L.F.".

1987

Ar "AmphiSilan" tirgū ienāk jauna lietus ūdeni atgrūdoša, bet vienlaicīgi ūdens tvaikus caurlaidīga fasādes krāsa.

1989

Caparol Farben GmbH & Co KG dibināšana.

"Deutschen Amphibolin-Werke von Robert Murjahn" kļūst par holdinga uzņēmumu. DAW izplatītāji ir: Caparol, Capatect, Disbon un Alpina.

1993

Capalac laku un lazūru programmas ieviešana.

1998

Novatoriskās krāsu toņu kolekcijas "Caparol 3D-System für Baufarben" pirmā prezentācija izstādē "Farbe" Ķelnē.

1998

 

Tiek dibināts uzņēmums SIA Caparol Baltica, kura darbība aptver Latviju, Igauniju un Lietuvu.

2003

Caparol Shanghai dibināšana ar savu produkciju īpaši Ķīnas tirgum.

2004

Jaunās fasādes krāsas uz SilaCryl® bāzes - Muresko SilaCryl® ieviešana tirgū.

Nespri-TEC®- fasādes krāsas izsmidzināšanas sistēmas (bez putekļiem) ieviešana tirgū.

2005

Uzņēmumam "Deutsche Amphibolin-Werke von Robert Murjahn" 110 gadi. Uzņēmums ir pirmais un joprojām vislielākais dispersiju un ūdens emulsiju krāsu ražotājs Eiropā.

Dr. Roberta Murjāna Institūta (Dr. Robert-Murjahn-Institut) dibināšana, kas nodarbojas ar iekšējo un ārējo klientu kvalitātes pārbaudi, kā arī konsultēšanu vides aizsardzības un veselīgu mājokļu jautājumos.

Uzsāk Caparol- Wellness krāsas CapaSan (interjera krāsa ar fotokatalītisko efektu) un Electro Shield (gruntējuma aizsardzība pret elektromagnētisko starojumu) ražošanu.

Nespri-TEC®-sistēma iegūst godpilno inovāciju apbalvojumu „Bundespreis 2005 für hervorragende innovatorische Leistungen für das Handwerk“.

2007

Izstādē „Farbe - Ausbau & Fassade“ Ķelnē pirmo reizi tiek piedāvāts inovatīvs produkts „Edition Carbon". Carbon Edition ir jaunākās paaudzes fasāžu siltināšana, kas, pateicoties oglekļa šķiedras stiegrojumam, ir ļoti triecienizturīga.

2008

Jaunas fasādes krāsu paaudzes ieviešana uz nano-kvarca-režģa tehnoloģijas bāzes. Jaunā receptūra garantē fasāžu tīrību, aizsardzību pret netīrumu uzkrāšanos un izcilu virsmas noturību.ThermoSan un AmphiSilan tirgū ir "augsto tehnoloģiju" fasādes krāsas.

2010

Izstādē „Farbe - Ausbau & Fassade“ Minhenē pirmoreizi tiek piedāvāta inovatīvā krāsu kolekcija „FASSADE A1“. Tajā iekļauti 500 krāsu toņi fasādēm un arhitektūras krāsu toņi Caparol Premium fasādes krāsām ar nano-kvarca-režģa tehnoloģiju.

2013

Tirgū parādās kapilāri aktīvās Capatect siltināšanas sistēmas iekšdarbiem IDS Aktiv un IDS Mineral.